Swag's
Cube Rescue - Year 2002 Schedule
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
DAZE BETWEEN | MON 4/29 | TUE 4/30 | WED 5/1 |
Blue Nile | Have Soul Will Travel (10:30P) Jacob Fred Jazz Odyssey (11:30p & 1:30a) |
Carlos Washington & Giant People, Brotherhood of Groove, Ray's Music Exchange (10:30p) | Myshkin's Ruby Warblers (10:30p) |
Café Brasil | Living Daylights, The Fareed Haque Group, DJ Cappo (11p-5a) | ||
Cajun Queen Riverboat | Garage A Trois (10:15p) *SOLD OUT* |
moe. (10:15p) | |
Carrollton Station | Twang-O-Rama w/Jimmy Robinson, Cranston Clements, Phil DeGruy, Paul Clement, Lu Rojas, Mark Whitaker and Special Guest Tommy Malone (9p) | Walter 'Wolfman' Washington & the Roadmasters (10p) | |
Check Point Charlie | Drums & Tuba, Kitchen Syncopators, Schfvilkus (9p) | Woodenhead, Damn Frontier (9p) | Stinking Lizaveta, Happy Talk Band, Dinteen (9p) |
Circle Bar | Glen Styler (11p) | The Grandsons (8p) 007 (Jeffrey Clemens, Alex McMurray, Joe Cabral, Jonathan Freilich) (11p) |
Alex McMurray & Tin Men (11p) |
Contemporary Arts Center | Stanton Moore & Johnny Vidacovich Master Drum Clinic (2p) | ||
d.b.a. | Rob Wagner Trio (10p) | Lynn Drury & Bad Mayo (10p) | New Orleans Klezmer Allstars (10p) |
Donna's | Bob French & Friends (10:30p) | Bob French & Friends (10:30p) | Bob French & Friends (10:30p) |
Dos Jefes Uptown Cigar Bar | Ken Swartz (7p) John Fohl (9:30p) |
Tom Hook (9p) | Leigh 'Little Queenie' Harris (9:30p) |
Dragon's Den - CLOSED,
MAY NOT REOPEN BY FEST |
Jeremy Lyons & The Deltabilly Boys (10:30p) | Schatzy (10:30p) | 3 Now 4 (10:30p) |
El Matador | John Boutte & Uptown Okra, Happy Talk (10p) | Soul Rebels Brass Band, Topaz (10p) | |
Fine Arts Center Mystic Knights of the Mau-Mau Ponderosa Stomp www.knightsmaumau.com | DOWN IN THE BOTTOM: Hubert Sumlin, Billy Boy Arnold, James Blood Ulmer, Magic Slim & The Teardrops reunion with Nick Holt, John Primer & Earl Howell, Othar Turner & His Rising Star Fife & Drum Band, Kenny Brown, Sam Carr, Henry Gray, Herb Hardesty, King Lloyd, Earl Palmer, Ernest McClean, Chick Willis, Jeff Saril, Jody Williams (6pm) | GERONIMO ROCK & ROLL: Tony Joe White, Paul Burlison, Rocky Burnett, James Burton, Scotty Moore, DJ Fontana, Herb Remington, Lazy Lester, Jerry McCain, Lil' Buck Sinegal, Rudy Richard, Warren Storm, King Lloyd, Roy Perkins, Herb Hardesty, Ernest McClean, Earl Palmer, Dale Hawkins, Kenny Bill Stinson, Joe Clay, Jockey Etienne, Jeff Saril (6pm) | |
FQB Ritz Carlton | Ingrid Lucia & The Flying Neutrinos (9p) | Ingrid Lucia & The Flying Neutrinos (9p) | |
Frenchy's Gallery | Joe Krown (12-3p) | Joe Krown (12-3p) | Joe Krown (12-3p) Andy Severino (3-6p) |
Funky Butt | 3 Now 4 (9 &
11p downstairs) John Ellis Band w/Jason Marsalis & Nicholas Payton (10p & 12a) |
Leo Nocentelli Funk Guitar Clinic (2-4p) James Alsanders Jazz Project, Arlee Leonard, Samirah Evans(10p) |
Lakefront Digital Night w/the Albert Ankrum Project; The Jesse Lewis Union; Seeger, Petersen & Marsalis (10p) |
Generations Hall | WWOZ PIANO NIGHT Eddie Bo, Henry Butler, John Gros, Joe Krown, Magnolia, Peter Marin, Lenny McDaniel, Tom McDermott, Willie Metcalf, Jeff Naideau, Judith Owen, David Paquette, Michael Pellera, Albinas Prizgintas, Ann Rabson, David Torkanowsky, Mitch Woods, many more tba (6p-1a) |
||
Hi-Ho Lounge | Wolfpac, The Method (10:30p) | Devon, Road Dawg Divas (10:30p) | Rockin' Jake, John Sinclair (10:30p) |
House of Blues | George Thorogood & The Destroyers, Joe Bonamassa (8p) | Theory of Everything w/Michael Kang, Kyle Hollingsworth, Tye North, Dave Watts, & Ross Martin, The Motet (9p) | "Evangeline Made" Happy Hour
w/Savoy Doucet Cajun Band (5-8p) Lucinda Williams, Anne McCue (8p) |
House of Blues - Parish | Movie: The Earth Will Swallow You (6:30p & 9p) Kudzu Kings performing after 9pm show |
Apex Theory, Andrew WK, Lost Prophets (6:30p) The Big Wu (1a) |
John Butler Trio, Rebirth Brass Band, Juice, 007, (Jeffrey Clemens, Alex McMurray, Joe Cabral, Jonathan Freilich) (9p) |
Howlin' Wolf | The Jon Spencer Blues Explosion, Quintron, Miss Pussycat (10p) | The Continental Drifters & Friends (10p) | Jerry Joseph & Friends, Barbara Cue (10p) |
Jimmy's Club | Network: Electric , The Greyhounds, Jacob Fred Jazz Odyssey, Will Bernard & Motherbug & Special Guests (10p-sunrise) | Krewe of Particle People Party
w/Particle, Netwerk:Electric, DJ Harry (9:30pm-dawn) |
|
Lafayette Square - Wednesday At The Square Series | Marcia Ball (5p-7:30p) |
||
Le Bon Temps Roule | Joe Krown Piano Night | no music | Kermit Ruffins & The BBQ Swingers (10p) |
Le Chat Noir | Jazz & Blues Chanteuse Series: Banu Gibson (9&11p) | Jazz & Blues Chanteuse Series: Leigh ''Little Queenie'' Harris (9&11p) | Jazz & Blues Chanteuse Series: Betty Shirley, Stephanie Sieberth, & Rebecca Barry (Live WWOZ broadcast) (9&11p) |
Lion's Den | Irma Thomas (8p) | ||
Live Bait Bar & Grill | |||
Mama's Blues | Big Blues Harmonica Show w/Johnny Sansone & Special Guests (9p) | Allstar Women's Jam feat. Denise Marie, Nancy Buchan, Cori Walters & more (9p) | |
Maple Leaf | Papa Grows Funk, Little Hercules, Theresa Andersson (10p) | Rebirth Brass Band (10p) | Will Bernard & Motherbug, OM Trio, and Special Guests (9:30p-dawn) |
Margaritaville Cate | John Fohl (3p) Blake Amos (6p) Mike West Band (9p) |
John Fohl (3p) Jeff Naideau (6p) Mike West Band (9p) |
John Fohl (3p) Jeff Naideau (6p) Mike West Band (9p) |
Margaritaville - Main Stage | |||
Mermaid Lounge | DJ Davis
presents Peter & the Wolf (8p) 007 (9p) Dirty Dozen Brass Band w/DJ Logic (12a) |
Dirty Dozen Brass Band w/DJ Logic (10p) |
Cory
Harris (9p) Dirty Dozen Brass Band w/DJ Logic (12a) |
Mid-City Rock 'n' Bowl | Snooks "Big Chief Muggachuga"Eaglin w/Monk Boudreaux & The Golden Eagles featuring Brian Stoltz of the Funky Meters (9p) | Zydeco & Blues Barbecue
w/Sunpie & The Louisiana Sunspots (8:30p) |
The Grandsons (8:30p) The Iguanas (10p) |
Mid-City Lanes Bowl Me Under Café | Poncho Chavis & Boozoo's Majic
Sounds featuring Sonny Landreth (9p) Sonny Landreth (11p) |
||
Neutral Grounds Coffeehouse | Monkee Mondays feat. Julie St. Ripling, Billy DeCastro & Mary Minto, Gallivan Burwell (7:30p) | Jim Badura, Manabu Sakei Jazz Trio, Lisa O'Neill, Turner & Hermann (8p) | |
Old Point Bar | Garage A Trois , Brotherhood of Groove (10:30p) | Anders Osborne Band, New Orleans Juice (10p) | John Vidiacovich Trio (10p) |
Orpheum Theater | Dark Star Orchestra (9p) | ||
Palm Court Jazz Café | Linda Hopkins (8p) | Sweet Hot & Lowdown N.O. Jazz Revue: Juanita Brooks, Topsy Chapman, Big Al Carson, Lars Edegran, Mark Brooks, Ernest Elly, Fred Lonzo, Duke Heitger and special guest Butch Thompson (8p) | Lars Edegran's N.O. Ragtime Orchestra feat. Lionel Ferbos, Thom Discher, Ernie Elly, Maynard Chatters, Richard Perlis, Bill Huntington (7p) |
Pete Fountain's | Pete Fountain | ||
Praline Connection | |||
Preservation Hall | Reginald Koeller & the Preservation Hall Jazz Band (8:30p) | Gregg Stafford & the Preservation Hall Jazz Band (8:30p) | John Brunious & the Preservation Hall Jazz Band (8:30p) |
Red Room | Fredy Omar con su Banda (9p) | ||
Rivershack Tavern | |||
Rosey's Jazz Hall | The Radiators (10p) | ||
Shim Sham Club | Firewater, Big Lazy, Holy Ghost, Mad Happy (9p) | Super Furry Animals, Dead Meadow | |
Snug Harbor | Charmaine Neville & Friends (9&11p) | Charles Neville Ensemble (9&11p) | "Pianest Envy" w/Marcia Ball, Tom McDermott & Joe Krown (9&11p) |
Southport Music Hall | Los Hombres Calientes, Chevere (10p) |
Henry Butler Group, Sherman, Ivan Neville (10p) | |
Spotted Cat | |||
Storyville District Jazz Parlor | Sunset Jazz (4p) Mahogany Brass Band (7:30p) Jazz & Blues Jam (12a) |
Sunset Jazz (4p) Humphrey Davis & Nightlife (7:30p) Jazz & Blues Jam (12a) |
Sunset Jazz (4p) Humphrey Davis & Nightlife (7:30p) Jazz & Blues Jam (12a) |
Sweet Lorraine's | Open Mic Comedy Night (8p) | Jazz & Poetry Night (8p) | Willie Tee Turbington |
Tipitina's - Uptown | "Instruments A Comin'" -
Benefit for High School Bands: Tab Benoit, Monk Boudreaux & Brian Stoltz (6:45p) Jazz Fellas w/Kermit Ruffins, Henry Butler, Tony Dagrade, Steve Masakowski, Terrence Higgins, Ronald Guerin, Marva Wright (7:30p) New Orleans Klezmer Allstars (8:30p) Galactic (9:15p) Davell Crawford & Dr. John (10:15p) Cyril Neville, Anders Osborne, Mean Willie Green, Nick Daniels & Kim Green (11p) George Porter & The Running Pardners (12a) Rebirth Brass Band (1a) Cronk (1:45a) Walter Wolfman Washington (2:30a) |
Monkey Ranch w/Dave Malone, Reggie
Scanlon, Mean Willie Green, Theresa Andersson, Glenn Hartman & John Gros, Leo
Nocentelli (10p) Topaz (2am) |
Garage A Trois w/Stanton Moore,
Charlie Hunter, Skerik, Mike Dillon; Mofro (10p)
SOLD OUT |
Tipitina's - Ruins | |||
TwiRoPa Mills | Latin Exoctica Show w/Cabaret Diosa, Sophisticats (11p) | ||
UNO Sandbar | Charles Neville (7:30p) | ||
The Warehouse | Afroskull, All That, The Potholes Brass Band | ||
Zeitgeist
Multi-Disciplinary Arts Center 1724 Oretha Castle Haley Blvd. |
Unit 1 w/Sheik Rasheed, Mikhail
Williams, Jimbo Walsh, Endres Landnes (7p) Contra Contra Bass Trio w/ Bill Hunsinger, Jeb Stout & Robert Nash (8:30p) Dennis Golzales' Yells at Eeels w/Clyde Kerr Jr. & special guests (10p) |
Charlie Miller
Ensemble w/James Singleton & Larry Sieberth (7p) Ear Floss Ensemble Flute Trio w/ Dr. Janna Saslaw, Hart McNee, Mikail Williams (8:30p) Nick Sanzenbach's Blood N Grits All-Ke-Stra w/Dave Copello (10p) |
Roshibobo w/Ed
Miles, Jeff Zielinski, Herbert Loebl, Curtis Cotrell (7p) Bob Cambre, Donald Miller & Vanessa Skantze (8:30p) Hariet Tubman w/Brandon Ross, Melvin Gibbs & J.T. Lewis (10p) |