|
Friday |
Saturday |
Sunday |
Thursday |
Friday |
Saturday |
Sunday |
|
April 26th |
April 27th |
April 28th |
May 2rd |
May 3th |
May 4th |
May 5th |
11:15 |
|
11:15 - 12:00 Stephen |
|
11:30 |
11:30 - 12:00 N.O. |
11:30 - 12:15 |
11:30 - 12:15 |
11:30 - 12:00 Thurgood |
11:30 - 12:15 |
Foster's MidCity Music-Dance |
11:30 - 12:00 Azikwa |
11:45 |
Charter M.S. Performers |
Philip Melancon and |
John Lehon |
Marshall M.S. Gospel Choir |
Peter & the Wolf by |
Drama -Arts & Crafts Workshop |
Children's Percussion Ensemble |
12:00 |
|
Esther Sparks in Australia |
The Storyteller |
|
John Dibert School Performers |
|
12:15 |
|
|
|
12:30 |
12:30 - 1:00 McDonogh |
12:30 - 1:15 |
12:30 - 1:15 |
12:30 - 1:15 |
12:30 - 12:45 |
12:45 |
#15 "Red Hot" Jazz Band |
Coleen Salley |
12:45 - 1:30 |
Angela |
12:45 - 1:30 |
Terrance Simien |
Jacob Noel Yo-Yo Performer |
1:00 |
|
|
Lil' Nathan and the Zydeco Big Timers |
the Yarnspinner |
Rose Anne |
Creole for Kids! |
1:00 - 1:45 |
1:15 |
|
|
|
St. Romain |
|
Arts Connection |
1:30 |
1:30 - 2:15 |
|
|
|
|
|
Performers |
1:45 |
Fun Fun Fun with Laura |
1:45 - 2:30 |
|
1:45 - 2:30 |
|
1:45 - 2:15 |
|
2:00 |
Freeman & Mike West |
The Matt Savage |
2:00 - 2:30 |
Katherine Archer |
2:00 - 2:30 St. Leo the |
Eric McAllister |
|
2:15 |
|
Trio |
N.O.C.C.A. Mime Troupe |
|
Great Puppet Theater Troupe |
|
2:15 - 3:00 |
2:30 |
|
|
Curtis Pierre |
2:45 |
2:45 - 3:30 |
2:45 - 3:30 |
with Samba Children |
3:00 |
Imani Gonzales and |
3:00 - 3:30 |
3:00 - 3:45 |
3:00 - 3:45 |
3:00 - 3:45 |
Sonny LaRosa and |
|
3:15 |
Adella Adella the Storyteller |
Garifuna |
Hunter Hayes |
Dancin' Hands and Singin' Feet |
Joe Wos |
America's Youngest Jazz Band |
3:30 - 3:45 |
3:30 |
|
& Louisiana H.O.T. |
pres. By Young Audiences |
|
|
Jacob Noel Yo-Yo Performer |
3:45 |
|
|
4:00 |
4:00 - 4:45 |
4:00 - 4:45 |
4:00 - 4:45 |
4:00 - 4:45 |
4:15 |
David & Roselyn |
Banana Slug |
4:15 - 4:45 |
4:15 - 5:00 |
4:15 - 5:00 |
Kita Productions |
Hobgoblin Hill |
4:30 |
|
String Band |
Summer Stages |
Panorama Jazz Band |
Johnette Downing |
|
Puppet Theater |
4:45 |
|
Children's Theater |
pres. by Young Audiences |
|
|
5:00 |
|
|
|
5:15 |
5:15 - 6:00 |
5:15 - 6:00 |
5:15 - 6:00 |
|
5:15 - 6:00 |
5:15 - 6:00 |
5:15 - 6:00 |
5:30 |
Laini Kuumba |
New Orleans Free |
Spiritalk Cultural Arts Ensemble |
5:30 - 6:00 |
Story Ballet |
Amanda Shaw |
N'Kafu African |
5:45 |
Ngoma Troupe |
School Performers |
presented by Young Audiences |
Ryan Batiste |
Magic |
avec Amis |
Dance Ensemble |
6:00 |
|
|
|
6:15 |
6:15 - 6:45 |
6:30 |
St. Mark's Treme Jazz Ensemble |
Storyteller: |
Mama Olayeela |
Phillip Melancon |
John Lehon |
Sylvia Yancy Davis |
Rosa Metoyer |
Claudia Baumgarten |
Roscoe Reddix |
|
the Storysharer |
|
|
|
|
|
|