First Weekend Fairgrounds: Thurs. April 24 - Fri. April 25 - Sat. April 26 - Sun. April 27
Second Weekend Fairgrounds: Thurs. May 1 - Fri. May 2 - Sat. May 3 - Sun. May 4
Plus: Allison Miner Stage (interviews) - Evening Concert Schedules - Kids' Tent
And nightlife around town (The Grids): 1st Weekend - Daze Between - 2nd Weekend - Before and After - In Store Performances
Back to the Cube Rescue Program main page.
Back to Swag's Jazzfest FAQ.
FIRST WEEKEND | THURS 4/24 | FRI 4/25 | SAT 4/26 | SUN 4/27 |
Ampersand | Simply Jeff (10p) | |||
Bally's Casino | Mel Waiters (8:30 & 11p) | Wanda Rouzan (7-10p) | ||
Blue Nile | Improvisational
Arts Council (7:30p) Tony Furtado & the American Gypsies (10:30p) |
Devyani
Tribal Belly Dance (7:30p) Fredy Omar con su Banda (10:30p) |
Naked Orchestra (7:30p) Kidd Jordan (10:30p) |
Milonga Tango
(7:30p) Super King Size Boogie (Will Bernard, Joe Russo, Marco Benevento) plus OM Trio plus DJ Zeph (9p-4a) onsale @ boomboomtickets.com |
Blue Nile (late nite) | Tin Men (fri 2 am) | John Mooney (sat 2 am) | Signal Path, Siamese (sun 2 am) | |
Café Brasil | Saaraba (11p) free | Vivaz Latin Band w/ Javier Gutierrez (10p) | ||
Cafe Negril | Executive Steel Band (9p) Otra (10:30p) |
|||
Cafe Negril (late nite) | Los Calientes (sun 2-5 am) | |||
Café Sbisa | Earl Brown (7p) | Earl Brown (7p) | Earl Brown (7p) | Earl Brown (7p) |
Cajun
Queen Riverboat Onsale @ superflypresents.com |
Radiators, Hot 8 Brass Band (9:30) Sold Out |
|||
Carrollton Station | Tab Benoit w/ Anders Osborne, Raful Neal (acoustic) (10p) | Dash Rip Rock, RF-7 & the Hightones (10p) | Motorway, The Joneses (10p) | Jim McCormick, Barstool Logic (10p) |
Check Point Charlie | Younger Blues, Dollar Book Floyd (9p) free | LD50, Adult Toys (9p) free | Five Points Band, SPickle, Hostile Apostle (9p) free | Drums & Tuba, Five Points Band, Frigg A G-Go (9p) free |
Check Point Charlie (late nite) | Drums and Tuba | |||
Check Your Bucket | Eddie Bo (8p) | Eddie Bo (8p) | ||
Circle Bar | Hazard County Girls (10:30p) | Eric Lindell (10:30p) | Plowboys (10:30p) | Hot Club of New Orleans (10:30p) |
d.b.a. | New Orleans Klezmer All-Stars (10p) | The Tin Men (10p) | Permagrin (10p) | John Boutte, Uptown Okra (10p) |
Delta Blues Grill | Little Freddie King Blues Band (10p) | J. Monque'D Blues Band (10p) | ||
Dilliard University (workshop) | Cassandra Wilson (1:30p) free | |||
The
Dock Onsale @ thedockno.com |
Lil Band O' Gold | Rebirth, Papa Grows Funk (10p) | ||
Donna's | Evan Christopher & Tom McDermott (10:30p) | Herlin Riley Quartet (10:30p) | Henry Butler (10:30p) | Shannon Powell Quartet (9:30p) |
Dos Jefes Uptown Cigar Bar | Wendell Brunious (9:30p) | Dr. Bone & the Hepcats (10p) | Lenny McDaniel (10p) | Leigh 'Little Queenie' Harris (9p) |
Dragons Den | Maurice Brown & Soul'd Out (9:30p) | New Orleans Klezmer Allstars (10:30p) | Rob Wagner's New Thing (10:30) | |
El Matador | The Dickies, Dinteen (10p) | The Stumpknocckers (8p) The SophistiCats & SophistiKittens (10p) |
Alianza Flamenca (8p) Ingrid Lucia plus the Apple Brothers (11p) |
Warren Battiste & Friends (7p) |
Fairmont Hotel | Jazzfest Gala: Smokey Robinson, Allen Toussaint Jazz Project, Marva Wright & the BMWs, NewBirth Brass Band, Ladies and Men Rollers SAPCs, Mardi Gras Indians (8p) $500 |
|||
Frenchy's Gallery (daytime) | Jim Hlavac (2-5p) | Jim Hlavac (2-5p) | ||
Funky Butt | Evan Howard
(7:30p) Bob Margolin w/Willie Big Eyes Smith & Tom Mookie Brill & Johnny Sansone (10p & 12a) |
James Westfall
(7:30p) Irvin Mayfield (10p & 12a) |
Devin Philips
(7:30p) Astral Project (10p & 12a) |
Evan Howard (7:30p) Big Sam's Funky Nation (10p & 12a) |
Funky Butt (late nite) | Henry Butler (sat 2 am) | |||
Funky Pirate | Big Al Carson & The Blues Masters (9p-1a) free | Big Al Carson & The Blues Masters (9p-1a) free | Big Al Carson & The Blues Masters (9p-1a) free | Shaka & the Swamp Tones (8:30p - 12:30a) free |
Hi-Ho Lounge | Hawgjaw, The Centimeters | Complicated Math Problems, Urbo Sleeks, Zykos | ||
House of Blues (daytime) | Gospel
Brunch w/ Paulette Wright Davis & Volume of Praise (9:30a) sold out (11:45a) sold out (2:00p) |
|||
House of Blues | Dr John, Ivan Neville's Dumpster Funk (8p) | Dr John, Duke Robillard (8p) |
Neville Brothers (9p) | Neville Brothers (8p) |
House of Blues (late nite) | Soul to Soul (midnite) | Rytmo (midnite) | funky Meters (sun 2 am) | Garage a Trois (mon 1 am) |
House of Blues - Parish | The Subdudes, Deanna Bogart (9p) | Charlie Hunter, Russo - Benevento Duo (9p) | Jon Cleary & the Absolute Monster Gentlemen, Theresa Andersson (9p) | Papa Grows Funk, Little Hercules (9p) |
Howlin'
Wolf Onsale @ ticketweb.com |
Los Hombres Calientes, Jon Cleary & The Absolute Monster Gentlemen, Henry Butler (10p) | Brass Band Blowout: Rebirth, Forgotten Souls, Lil Rascals (10p) | Everyone Orchestra (Colonel Bruce Hampton, Derek Trucks, Matt Butler, Fuzz, Bryan Smith, Rob Sommerville, Hope Clayburn, Kofi Burbridge, Todd Smallie, Yonrico Scott, Mike Mattison, Lee Frank, Mike Sugar, Chris Haugen, Steve Adams, Dan Liebewitz, Zach Gill) (10p) | Zigaboo & Friends (Zigaboo Modeliste, Chris
Stillwell, Brian Jordan, Robert Walters) plus Drums and Tuba, DJ Motion Potion (10p) Also onsale @ sunsettickets.com |
Howlin'
Wolf (late nite) Onsale @ ticketweb.com |
Signal Path (fri 2:30 am) | Ozomatli (sat 2 am) Global Funk Council & Friends (sat 5 am) |
Boom Boom Boogaloo:
Elgin Park, Chris Stillwell, Melvin Sparks, Donald Harrison, Joe Russo , Bobby Watley plus
DJ Zeph (sun 2 am) onsale @ boomboomtickets.com Umphreys McGee (sun 5 am) |
Deep Banana Blackout Blowout
feat. Fuzz & Jen Durkin plus DJ Motion Potion (mon 2 am) Siamese (mon 5 am) |
Jazz
National Park free |
Jazz's Dark Beginnings (3-4pm) | Markus James: Mail-US Connection (3-4pm) | Africal American Religious Music and Jazz (3-4pm) | Jane Harvey Brown and the Panorama Brass Band (2-3pm) |
Jimmy's
Club onsale @ jimmysmusicclub.com |
Michael Ray & the Cosmic Krewe, Quintology (10:30p) | The Subdudes, Clarence Bucaro (10p) | "Super Giant" (Skerik, Brad Houser, Kevin Swaka), The OM Trio, The Reorchestra (10p) | Fred Wesley Allstars, Bonerama (9p) |
Joe's Cozy Corner | Kermit Ruffins & His
Barbecue Swingers (6p) Rebirth Brass Band (9p) |
|||
Kerry Irish Pub | Quite Contrary | Slim Nelson (5p) Kim Carson |
Balsawood Flyers (5p) Rites of Passage (9p) |
|
Le Bon Temps Roule | Soul Rebels (10p) free | ReBirth Brass Band (10p) | Sol Fiya (10p) | |
Lion's Den | Irma Thomas (10p) | Irma Thomas (10p) | Irma Thomas (10p) | Irma Thomas (10p) |
Loft 523 | Los Vecinos (10p) | Rob Wagner Trio (6-9p) | ||
Lounge Lizards | Happy Talk Band (10p) | Miss Yvonne Williams & the Juke Joint Players (10p) | Royal Rounders (5p) The Tin Men (10p) |
Andy J. Forest (10p) |
Mahalia Jackson Theatre of Performing Arts (workshop) | Gospel is Alive: Richard Smallwood Mahalia, Jackson Mass Choir, Franklin Ave. Male Chorus (10a) free |
|||
Mahalia
Jackson Theatre of Performing Arts, Louis Armstrong Park Onsale @ Ticketmaster |
Michael Franks, Angela Bofill (8p) | |||
Mama's
Blues onsale @ ticketweb.com and jambasetickets.com |
New Orleans Juice, A.L.O. (9p) | Triplicity (Steve Smith, Rob Wasserman, Frank Gambale) plus The Harry Apes / BMX (9p) | Nu-Jazz Drum & Bass: No Parking, Siamese, Malachy Papers (9p) | |
Mama's
Blues (late nite) onsale @ ticketweb.com and jambasetickets.com |
Willie Wildman Project, Siamese (sat 2-6 am) | Fuzz & Friends (sun 2-6 am) | Mitch Stein & Friends (Mitch Stein, Jeff Pevar, Brian Jordan, Liam Hanrahan, Bonny Bonaparte) (mon 2-6 am) | |
Maple Leaf | Iguanas (10p) | Bob Margolin w/ Pinetop Perkins & Willie Smith, Johnny Sansone, Hubert Sumlin (10p) | Bonerama (10:30p) | Joe Krown Organ Combo, Los Hombres Calientes (10p) |
Maple Leaf (late nite) | Papa Grows Funk (sat 2 am) | New Orleans Juice (sun
3 am) or J2 featuring Johnny Neel and Johnny Vidacovich (sun 3 am) |
Leo Nocentelli Rebirth Brass Band (times TBA) |
|
Margaritaville
Cafe (early) free |
Jeannie Breazle (3p) | Washboard Chaz Blues Trio (3-6) | Kenny Holladay (3p) | Slick Wilson (3p) |
Margaritaville
Cafe free |
Lynn Drury
(6p) Joe Bennett (9p) |
Mr. Manny
(6p) Rockie Charles (9p) |
Irving Bannister's
All-stars (6p) Joe Bennett (9p) |
Irving Bannisters
All-Stars (6p) Joe Bennett (9p) |
Mermaid Lounge | Bonerama (10p) | Egg Yolk Jubilee (10p) | Charlie Hunter Trio (10p) | Charlie Hunter Trio (10p) |
Mermaid Lounge (late nite) | DJ Logic (fri 1am) | DJ Logic (sat 1am) | DJ Logic (sun 1am) | DJ Logic (mon 1am) |
Mulates | La Touche (7p - 10:30p) | Jonno & Bo Ledet (7p - 10:30p) | Jay Cormier (7p - 10:30p) | Lee Benoit (7p - 10:30p) |
Municipal
Auditorium Onsale @ Ticketmaster |
Crosby, Stills & Nash, John Hiatt & the Goners (9p) | Lucinda Williams, Bob Dylan (9p) | ||
Norwegian Seamen's Church | Tribute to Norway's Molde Jazz Festival feat. Lars Edegran & Juanita Brooks & Ytre Suloen (7-10p) | |||
O'Flaherty's | Murphy & Phillips
(6p) Dash, Christian Serpas & Ghost Town (10p) |
Katie Smith (5p) Andy M Stewart, Gerry O'Beirne |
Jeff Phillips (5p) Danny O'Flaherty (Ballad Room 8p) Ceili (9p) |
Jeff Phillips (8p) Spencer Bohren (Ballad Room 8p) |
Old Point Bar | Jeremy Lyons & the Deltabilly Boys (10p) | Eric Lindell (10p) | ||
Palm Court Jazz Café | Lloyd Washington & the Crescent City Joymakers (7-11p) | Ernie Elly Slickshots w/ Thais Clark (7-11p) | New Orleans Chicago Express (8p) | |
Polynesian Joe's | Carlos Washington & the Amazing Giant People, Brian Jordan Allstars (10p) | Reorchestra (12a) | Forgotten Souls Brass Band (12a) | |
Ponchartrain Center (Kenner) | Tracy Lawrence, Marc Chestnutt, Joe Diffie | |||
Praline Connection | ||||
Preservation Hall | John Bronious & Preservation Hall Jazz Band (8:30p-12a) | Leroy Jones & Preservation Hall Jazz Band (8:30p-12a) | Wendell Brunious & Preservation Hall Jazz Band (8:30p-12a) | Harold Duke Dejan's Olympia Brass Band (8:30p-12a) |
Red Bike | Riccardo Crespo & Sol Brasil (7p) | |||
Rock
'n' Bowl onsale @ ticketweb.com |
Nathan & the Zydeco Cha Chas plus Keith Frank and Chris Ardoin (9:30p) | Sonny Landreth, Kermit Ruffins, Iguanas (10p) | Anders Osborne, Marva Wright, John Mooney, Rebirth Brass Band (9p) | Sonny Landreth, Tab Benoit w/ Johnny Vidochovich & George Porter Jr, Iguanas, paul Cebar (9p) |
Seaport | Jeremy Lyons & The Deltabilly Boys (9p-1a) | Panorama Jazz Band (9p-1a) | Panorama Jazz Band (9p-1a) | The Dixie Trio (8p-12a) |
Shim Sham Club | New Orleans Jazz Music
Review (7p) |
Johnny & Stanton's New Thing (Johnny Vidacovic, Stanton Moore, Tony Dagradi, Mark Mullins) plus Trombone Shorty (10p) | Morning 40 Federation, Johnny Sketch & The Dirty Notes (10p) | Shim Sham Revue w/ Becky Allen & Ingrid Lucia (8p & 10p) |
Shim Sham Club (late nite) | 2 Turntables & A Sousaphone feat. Lil' Rascals Brass Band & DJ Lonnie / Scratchmosis (mon 2 am) | |||
Snug
Harbor Onsale (504) 949-0696 |
BJ Crosby, Philip Manuel, Leah Chase (9 & 11p) | Ellis Marsalis Trio (9 & 11p) | Manuel Obregon & the Papaya Orchestra (9 & 11p) | Snug Harbor Allstars: Maurice Brown, Roland Guerin, Quamon Fowler, Ed Petersen, Jason Marsalis, Peter Martin, Steve Masakowski (9 & 11p) |
Southport Music Hall | Won Ton Lust (6-9p) | |||
Spotted Cat (early) | Jeremy Lyons & the Deltabilly Boys (6:30-10p) | Washboard Chaz Blues Trio (6:30-9:30p) | ||
Spotted Cat | New Orleans Jazz Vipers (10p) | |||
Spotted Cat (late nite) | The Tin Men (sat 2-5 am) | |||
Steamboat Natchez (early) | Duke Heitger & the Steamboat Stompers (11:30a & 2:30p) | Duke Heitger & the Steamboat Stompers (11:30a & 2:30p) | Duke Heitger & the Steamboat Stompers (11:30a & 2:30p) | Duke Heitger & the Steamboat Stompers (11:30a & 2:30p) |
Steamboat Natchez | Dinner Cruise: Dukes of Dixieland (7p) | Dinner Cruise: Dukes of Dixieland (7p) | Dinner Cruise: Dukes of Dixieland (7p) | Dinner Cruise: Dukes of Dixieland (7p) |
Sweet Lorraine's | Christian Scott (10p) | Juanita Brooks (10p & 12a) | Christian Scott (9p) | |
Tipitina's
- French Quarter Onsale @ tipitinas.com |
Bottleneckers &
Sliderulers: Sonny Landreth & John Mooney plus Papa Mali w/ guests Camile Baudoin, Brint Anderson, CC Adcock (9:30p) |
Rockin Dopsie's birthday party (9p) | ||
Tipitina's
- Uptown Onsale @ tipitinas.com |
Galactic, Eric Lindell & Co. (10p) | Marcia Ball, Jon Cleary & The Absolute Monster Gentlemen (9p) | Radiators, Li'l Rascals Brass Band (10p) | North Mississippi Allstars w/ Dickey Betts, Anders Osborne w/ Henry Butler (10p) |
Tipitina's
- Uptown (late nite) Onsale @ tipitinas.com |
Karl Denson's Tiny Universe (sat 2am) | Karl Denson's Tiny Universe (sun 2am) | ||
Touro
Synagogue 895-4843 |
Jazz Fest Shabbat : Ellis Marsalis (7:30-10p) | |||
Tropical Isle (Bourbon) | Debi & the Deacons (9p-1a) free | Debi & the Deacons (9p-2a) free | Debi & the Deacons (9p-2a) free | Debi & the Deacons (9p-2a) free |
Tropical Isle (Toulouse) | Late as Usual (10p-2a) free | Brady Roberts (6-10p) Late as Usual (10p - 2a) free |
Brady Roberts (6-10p) Late as Usual (10p - 2a) free |
John Gros (10p-2a) free |
Tulane University Quad | Ari Hest (solo acoustic) (4-7p) | |||
TwiRoPa
Mills Onsale @ superflypresents.com |
Molly Ringwalds (9p) Onsale @ ticketweb.com |
Yonder Mountain String Band, Corey Harris & Henry Butler duo (10p) | Galactic (10p) | Brass Band Throwdown: Rebirth,
Soul Rebels, Coolbone, LiL Rascals plus New Birth, James Andrews & Trombone Shorty
(9p) Onsale @ ticketweb.com |
TwiRoPa
Mills Tchoupitoulas Room Onsale @ superflypresents.com |
Dirty Dozen Brass Band (10p) | Dirty Dozen Brass Band, Kaki King (10p) | Dirty Dozen Brass Band, Louque (10p) | Dirty Dozen Brass Band, Kaki King (10p) |
UNO Lakefront Arena | Matchbox 20, Maroon5 onsale now |
|||
Vaughan's | Kermit Ruffins & His Barbecue Swingers (11p) | |||
Water's Edge (Slidell) | Walter "Wolfman" Washington & The Roadmasters (9p) | |||
Zeitgeist Multi-Disciplinary Arts Center | ||||
FIRST WEEKEND | THURS 4/24 | FRI 4/25 | SAT 4/26 | SUN 4/27 |